Opole/Polonya’ da Erasmus – Yolculuğa Hazırlık

Opole/Polonya’ da Erasmus – Yolculuğa Hazırlık

3 sene önce yazdığım makaleyi tekrar paylaşmak istedim. Tabi üzerinden neredeyse 4 sene geçmiş benim Erasmus yaptığım dönemden. Şimdi bir çok durum değişmiş olabilir o yüzden vereceğim bilgileride araştırmanızda yarar var. Ben yinede yazıyı biraz düzenleyerek öyle paylaşıyorum. Umarım yararlı olur: J

Öncelikle kendimi tanıtayım biraz. Dumlupınar Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümündedum. 2013 Bahar döneminde Polonya’ da katıldığım Erasmus Programındaki tecrübelerimi sizlerle üç makaleye ayırarak paylaşmayı düşünüyorum. İlk makale yani bu makale yolculuğa hazırlık, Polonya’da yaşam ve son olarak gezi kısmı. Tabi Erasmus deyince ilk akla gelen şey gezmek oluyor =D Erasmustayken toplamda 16 ülke gezme imkanı buldum. Tabi buda bol bol macera demek oluyor.

Seçim Kısmı

Erasmus sınavına girerken başvurumda Santander/İspanya, Portekiz, Riga/Letonya ve Opole/Polonya seçme hakkım varken başvuru dönemindeki işlerimin yoğunluğu nedeniyle sadece 1 saatte yaptığım araştırma neticesinde Polonya’ yı seçtim. Beni cezbeden kriterler vize başvurusunun diğer ülkelere göre daha kolay olduğu, ülkenin diğer ülkeler göre çok daha ucuz olduğu, Politechnika Opolska’da proje bazlı eğitim olması ve ayrıca bu projelerde öğretmenlerin Erasmus öğrencileri için insiyatif aldığı (yani daha bol puanlar verdikleri), son olarakta Polonya avrupanın merkezi noktalarından biri. Buradan bir çok ülkeye ucuz otobüs, uçak bileti bulmak çok kolay 😉 1 saatin sonunda elde ettiğim bu bilgilerin doğruluğunu Erasmus boyunca yaşayıp görmüş oldum.

 

Pasaport İşlemleri

Eğer erasmus’ a gidecekseniz devletin size tanımış olduğu 1 senelik harçsız pasaport alabiliyorsunuz. Bunu almak için ilk önce okulunuzdan gerekli belgeleri doldurduktan sonra vergi dairesinden aldığınız kağıtla birlikte polis karakolundan pasaport başvurusunda bulunuyorsunuz. Okuldan aldığınız belge sizi 140,50 TL den kurtarmış oluyor. Tabi defter bedelinden yırtamıyorsunuz 75 TL defter bedeli ödemeniz gerekli pasaport için. Tabi bunlar eski fiyatlar pasaporta gelen sürekli zammı göz önüne alırsak heralde şuanda çok daha pahalıdır. Ayrıca tavsiyem almışken 10 yıllık pasaport alın ucuza kaçayın. Çünkü erasmustan sonra tadını aldığınız seyahat tutkusundan dolayı %75 yurtdışına tekrardan çıkacaksınız. O yüzden tekrar tekrar para vermektense bir kere verin sağlam verin 😀 Ayrıca vizeniz ve giriş çıkış mühürleriniz pasaportta duracağı için bir sonra ki vize işlemlerinizde bir artı olacaktır.

Vize İşlemleri

Polonya vizesi başvurusunu aslında vize danışman şirketi gibi çalışan VfsGlobal şirketinden yapıyorsunuz. Ben istanbuldaki şubesinden başvurdum. Taksim Meydanından Lütfü Kırdar Kongre merkezine çıkan yoldaydı yanlış hatırlamıyorsam. Vize başvuru için randevunuzu olabildiğince erken almanızı öneririm çünkü yoğunluktan sizi çok sonraki tarihlere aktarmaları muhtemel. Erasmus öğrencilerinin vize başvurusu için çok az belge isteniyor Polonya için. Hatırladığım belgeler:

-Polonyadaki Üniversiteden kabul mektubu fotokobisi,
-Öğrenim görülen Üniversiteden verilen hibe yazısının orjinali.
-Öğrenci belgesi.
-Nüfus cüzdanı fotokopisi

Yinede siz altta vereceğim siteye girip bakarsanız daha garanti olur. Çünkü bu belgeler şimdi değişmiş veya yenileri eklenmiş olabilir.

Vize başvurusunun Vfs global üzerinden yapılmasının en güzel yanı elektrik fatura yatırır gibi vize başvurusunda bulunmanız. 15 dk dan az sürdü benim başvurum. Size randevu saati verdikleri içinde bekleme derdiniz olmuyor. Ayrıca vize çıktıktan sonra pasaportunuzu almaya tekrar Vfs Global e gelmenize gerek yok. Makul bir fiyatla size kargoyla yolluyorlar. Ben başvurduğum dönemde Euro yaklaşık 2,10 civarındaydı bu yüzden vize masrafları yaklaşık 125 TL tutmuştu diye hatırlıyorum. 60€ çivarındaydı. Yani çok zam geleceğini düşünmüyorum yıllara göre ama değişen euro bazını hesaba katın. Euro çok artarsa fiyatta doğal olarak orantılı artacaktır.

Vize başvurusu yaparken olabildiğince okul başlama tarihinden erkene, bitiş tarihinden geçe yazın vize süresini. Böylece daha fazla gezme imkanı bulabilirsiniz. 2 hafta tarihleri esnetme imkanınız var ama abartıp daha fazla yazıpta vizeden red yemeyen arkadaşlarda mevcut. Polonya’ nın kolay kolay vize için red vermiyeceğini düşünüyorum. Olabildiğince vize tarih aralığını geniş tutun. Ben okul başlama tarihinden 1 hafta erkene, bitiş tarihindende 2 hafta geç olacak şekilde vize başvurusu yaptım ve onaylandı. Böylece ilk avrupaya girişimde İtalya’ ya gidip gezdikten sonra Polonya’ ya geçtim. Okul bittikten sonrada 9 ülke gezicek kadar vakit kaldı vizem için.

Vfs Global Linki:
http://www.vfsglobal.com/poland/turkey/

 

Toplama Kampı – Krakow / Polonya

Uçak Biletleri

Uçak biletlerini araştırırken http://www.skyscanner.com.tr/ u kullandım. Arama tarihlerini tüm ay yapıp hangi gün en ucuz diye görebiliyorsunuz bir çok firmanın. Hatta avrupadaykende bi yere gideceğimde bu siteyi kullandım çok kullanışlı bir site.

Polonya’ ya uçuşlar ben araştırdığımda pahalıydı 550 TL civarındaydı oda hava alanı aktarmalı. Baktım schengen vizem var tüm avrupa ülkelerine girebiliyorum niye direk Polonya’ ya gideyim ki dedim. Ama burda dip not önemli vizeyi Polonya’dan aldınız ve İtalya’dan ilk girişi yapacaksınız. Sınır görevlisinin sizi ülkeye almama hakkı mevcut eğer vize ülkesiyle ilk giriş yapılacak ülke aynı değilse. Tabi burada sizin insiyatifinizde. Ben şuana kadar problem yaşamadım bu konuda ama sizinde yaşamayacağınız anlamına gelmez. Bunu bilerek hareket edin. Olaya dönecek olursak  kendim aktarmalı olacak şekilde uçuş ayarladım böylece aynı paraya hemde Roma’yı gezerek öyle gittim Polonya’ya. Nasıl mı oldu dersiniz? Şöyle ki ilk bileti Roma’ya Pegasus’tan aldım yaklaşık 175 TL civarındaydı. İkinci bileti Roma’ ya vardığımdan 3 gün sonra Polonya/Krakow’ a Rynair’ den bilet aldım. Rynair ve Wizzair avrupadaki en ucuz iki havayolu şirketidir. Otobüs mantığıyla çalışıyorlar resmen 😀 Bilet yaklışık 100 liraydı tabi içinde 15 kg luk bagaj hakkımda dahildi. Çünkü bu firmalarda bilet alırken ekstradan bagaj hakkı almanız lazım belli ücret karşılığı. Yani sırt çantanızdan hariç bagajınız yoksa çok ucuza uçabiliyosunuz. Benim 15lt lik bagaj niteliğindeki sırt çantam olduğu için bagaj hakkıda satın aldım. Büyük sırt çantamın yanında normal bir sırt çantamda vardı. Uçağa binerken Normal sırt çantanızı yanınıza alabiliyorsunuz.

Yolculuk sırasında bavul niteliğinde kullandığım çantam (Vango – Sherpa 60+10 lt)

Yanınıza Almanız Gerekenler Listesi

Önceikle bavulu tıka basa doldurmanıza gerek yok. Gerçekten ihtiyacınız olabilecek şeyleri alın. Çünkü götürdüklerinizi geri getiriceğinizi de unutmayın ve dönerken aldığınız hediyelik eşyalar ve yeni kıyafetler bavulun ağırlığını çok daha arttıracak. Eğer aktarmalı gidecekseniz bavulu taşırken bel fıtığı olmanız içten bile değil. Kısa süreli ihtiyaç olabilecek şeyleri mümkün olduğu kadar ufak boyutlarda alın. Şöyle bir okuyunca çok anlamsız bir cümle oldu o yüzden açıklayayım biraz. Örneğin gidiceğiniz yerde market olduğunu unutmayın bu yüzden en büyüğünden şampuan, sabunlar, diş macunu almanıza gerek yok. Ufak boyutlardaki paketleri tercih edin gittiğinizde yenilerini alırsınız ki Polonya’ daki fiyatlar neredeyse Türkiye ile aynı hatta daha ucuz olan ürünlerde mevcut. Kışlık kalın bir şeyler kesin alın, hele ki içlik almayı kesin unutmayın. Ben içlik giymem demeyin soğuk içinize işleyecek 😀 Ben giderken yaz için pek şey almamıştım yanıma onun yerine yaza doğru Polonya’ dan aldım yeni giysiler. Çokta pahalı değildi işin doğrusu. He bu arada bi arkadaş işi abartıp yanına kangal sucuk almış bavula koymuş. Tabi sucuk yolda bozuldu 😀 Siz böyle hatalara düşmeyin. Doğru Türk yemeklerini çok özleyeceksiniz hatta yeri gelecek burnunuza gaipten buram buram annenizin yemeklerinin kokusu gelecek ama yolda yiyeceklerin bozulacağını unutmayın ve Almanya, Fransa gibi bir çok ülkede türk marketleri mevcut hatta Polonya’da da bir çok yerde Türk marketleri açılmaya başlandı. Ama eğer benim gibi yemek yapmayı seviyorsanız yanınıza baharat almayı tavsiye ederim çünkü marketlerde istediğiniz baharatları bulamıyorsunuz.

Bu arada ben bavul tercihimi tekerlekli bavullar yerine 15 lt lik dağcı çantasından yana kullandım. Bu çantanın önünede normal spor bir çantası aldım. Taşıması tekerlekli bavullara göre çok daha rahat oldu benim için.

Ayrıca giderken yanınıza türk lokumları, pişmaniyeler, Türkiye’ye ait magnet ve anahtarlıklar almayı unutmayın. Yani Türkiye’ yi tanıtıcı birşeyler olsun. Orada tanıştığınız yeni arkadaşlara ve ya yurttaki komşularınıza bunları hediye ederek çok güzel bir jest yapabilirsiniz. Ayrıca bu jesti Erasmus Kordinatörlerinede yaparak diğer ülkelerden farklı olduğunuzu gösterebilirsiniz. Emin olun çok sevinecekler hatta sevinçten boynunuza sarılanlar bile olabilir 😀 Tabi mentörünüzede bir şey götürmeyi unutmayın zira orada eliniz kolunuz mentörünüz olacak. Şahsen benim mentörüm hayatımda tanıdığım en iyi insanlardan biriydi. Yabancılık çektiğim ve sorun yaşadığım her konuda bana yardımcı oldu. Yani elinizden geldiğince insanlarla iyi geçinin 🙂

Banka Hesapları/Kredi Kartı

Bizim okul erasmus hibesini ziraat bankasındaki euro hesabımıza yatırdı. Tabi bunun için öncelikle ziraat euro hesabı açmanız lazım. Normal ziraat hesabınız varsa bile buna ilaveten euro hesabı açmanız şartdı. Başka üniversitelerde diğer bankalarada hibe yatırabiliyor ama tabi o bankaya ait euro hesabı şart. Bir diğer husus elinizde euro hesabına ait banka kartı yoksa elinizde ki tl hesabının banka kartıysa hesaplarınız arası para transferi yapmanız gerekecek. Bunun içinde internet bankacılığı kullanacaksınız elbet. Yurtdışında mevcut telefonunuza internet bankacılığı için şifre gelmeye bileceği için (Aslında çoğu bankada geliyor ama siz yin eek bir önlem alın) bazı bankaların kullandığı pin üreten telefon uygulamalarını telefonuza yükleyerek burdan aldığınız pinlerle internet bankacılığına girebilirsiniz. Ziraat bankasında ayrıca her hangi ziraat şubesinden OTP cihazı alabilirsiniz. OTP cihazı telefonda ki pin üreten uygulama işini görüyor. Ben aldığımda 20 TL civarındaydı. Bu cihazı şubedeyken aktif hale getirmeyi unutmayın sakın. Çünkü bu cihazdan aldığınız şifreyle internet bankacılığına girebiliyorsunuz.

Ayrıca çoğu banka internet bankacılığınızı yurt dışından giriş için engelliyor. Polonya ya gitmeden önce bankalarınızı arayarak yurtdışı girişlerinizi aktif hale getirseniz iyi olur. Yoksa yurtdışından Türkiye’ deki bankaları aramak baya bir sıkıntı oluyor. Para çekme mevzusuna gelincede ben ziraat bankasındaki TL hesabımı kullanıyordum. Herhangi bir bankamatikten paranızı çekebiliyorsunuz. Ziraat kartımdan hiç bir bankanın %5 den fazla kestiğini görmedim yurtdışında para çekerken ve genelde Polonya’ da boğa logosu olan “Bank Pekao SA” nun bankamatiklerinden çektim paramı. Fakat bazı arkadaşlarım farklı bankaların kartlarını kullanıyorlardı ve anlaşmasız bankaların bankamatiklerinden çektikleri paranın %30 a yakını kesildiği bile olmuştu. Yani bir bankadan kartınızı kullanıp para çekmeden önce bir netten araştırın antlaşması var mı diye.

Yurtdışında kurtarıcınız genelde kredi kartınız oluyor. Post makinesi olan her dükkandan kredi kartınızla alışveriş yapabiliyorsunuz kesintisiz. Hesap kesim tarihlerindede internet bankacılığını kulllanarak mevcut hesabınızdan kredi kartı hesabınıza para yatırabiliyorsunuz.

İngilizcem iyi değil – Lehçe diye bir dilin varlığını yeni öğrendim ne yapmalıyım?

Öncelikle ingilizcenizin yeterli düzeyde olmadığını düşünüyorsanız hiç panik yapmayın çünkü insanlarla bir şekilde anlaşılıyor. Sessiz sinema elbet oynamışsınızdır. Oradaki gibi el işaretleri ve tek tük kelimeyle başladığınız ingilizcenin büyük ihtimal döndüğünüzde çok daha iyi seviyelere geldiğini görüceksiniz. Arkadaşlarımda bizzat görerek şahit olduğum bir konu bu. Ben giderken yeterince ingilizce pratiğim vardı üstünede erasmusta bir şeyler koyarak ileri seviyelere taşıdım ingilizcemi. Lehçe’ ye gelince hala o ne ki diyorsanız Polonya’ da konuşulan dile türklerin verdiği isim. Bence gitmeden lehçe kesin öğrenmeye başlayın sonuçta size bir şey kaybettirmeyecektir aksine orda çok avantajlarını göreceksiniz özellikle insanlar üzerinde 😉 Ben şahsen çok pişman oldum döndüğümde yeterince öğrenmediğime sizde aynı hataya düşmeyin derim 🙂

Evet ilk yazımızın sonuna geldik genellikle bilgiye dayalı bir bölüm olduğu için sıkıcı bir yazı oldu fakat ikinci makalenin yarısı ve en son makalenin çok daha eğlenceli olacağına inanıyorum. Size bazı lehçe bir kaç kelime yazıyorum her yazının altında bir kaç tane yazmayı düşünüyorum. Umarım yararlı bilgiler verebilmişimdir bir sonraki Polonya’da yaşam adlı makalede görüşmek üzere 😉

Dzień dobry (Okunuşu: Ceyn Dobrı): Akşama kadar insanlara merhaba niteliğinde kullanabileceğiniz ve herkesden duyabileceğiniz günaydın anlamı taşıyan kelime.

Cześć (Okunuşu: Çeşç): Arkadaşlarınıza söyleyebileceğiniz merhaba sözcüğüdür olaki resmi kişilere söylemeyin öğretmenleriniz gibi size ters ters bakacaklardır çünkü saygı içermeyen bir kelime 😀

Buziaki (Okunuşu: Bujiaki) : İngilizcedeki kisses ile aynı bi terim. İnsanlara veda ederken öptüm görüşürüz anlamı taşıyor.

 

Na razie (Okunuşu: Na raje) : Sonra görüşürüz

 

Jak się masz? (Okunuşu: Yak şe maş) : Nasılsın?

Dobrze (Okunuşu: Dobje) : Nasılsın sorusuna yanıt olarak iyi anlamında kullanılabilir.

Dziękuję? (Okunuşu: Cenkuye) : Teşekkürler demek. En çok duyacağınız ve kullanacağınız kelimeler. Benzer değişik formlarına rastlayabilirsiniz.

Zajebiste (Okunuşu: Zayebiste) : Genç nesil arasında kullanılan bir kelime. Yani sokak ağızında çok harika anlamında kullanılır. Aman öğretmenlerinize veya sizden yaşlıların yanında kullanmayın. Ama tanıştığınız genç kişilere kullanarak onları gülümsetebilirsiniz.

Twoje oczi są jak gwiazda (Okunuşu: Tıvoye oçi son yak gıviazda) : Senin gözlerin çok güzel anlamında. Her tarafta renkli gözler göreceğiniz için komik bir cümle ve karşıda ki insanı gülümsetecektir. Yaklaşık anlamı: Senin gözlerin yıldız gibi.

Bir dipnot olarak lehçede resmi durumlarda kullanılan ve arkadaş ortamı gibi ortamlarda kullanılan kelime ve yapı farkları çok yaygındır. Saygı maksatlı olarak kullanılır. Bir kelime öğrenirken bu farklara dikkat etmenizde fayda var J

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir